1. Úvod
  2. Tipy a informace
  3. Větrání

Větrání


Okna s izolačními dvojskly jsou mnohonásobně těsnější než okna předcházející. Tím pádem není Váš byt trvale regulovaně větrán. Nyní musíte větrací proces přizpůsobit těmto novým podmínkám.

Vodní páry z vydechování a pocení živočichů, stejně jako vodní páry z vaření, mytí a zalévání rostlin, negativně ovlivňují relativní vlhkost v bytě. Jen při spaní vydýchá člověk za noc 1 až 2 litry tekutin. Pravidelné větrání vnitřních prostor snižuje vlhkost vzduchu a zabraňuje vzniku plísní.

Větrat okny se má krátce, intenzivně, otevřením všech oken a nejlépe průvanem. Zpravidla stačí do 5 minut, ale záleží na venkovní teplotě. V průběhu dne větrejte 3-4krát (dle potřeby). Během větrání mají být okna dokořán a topení vypnuto. Trvalá ventilace pootevřenými okny není tak účinná. Větrat se musí vždy venkovním vzduchem, který obsahuje méně vlhkosti než vzduch v místnosti, nikdy ne vzduchem z jiného obývacího prostoru. Po uzavření oken se čerstvý studený vzduch ohřeje velmi rychle.

Orosené okno je signálem k větrání! Znamená to, že vlhkost vzduchu v tomto prostoru je příliš vysoká.

Tip na správné větrání:

Když otevřete okno, okamžitě se Vám orosí vnější tabule skla. Jakmile toto orosení zase zmizí a tabule je opět průhledná, můžete okna zavřít. Během této doby je vyměněno potřebné množství vzduchu a přitom se stěny a vybavení místností nestačily ochladit.

Rosný bod – vysrážená voda

Za určitých klimatických podmínek se může sklo nebo rámy a ostatní části oken „potit“.

V běžném životě dochází k podobným jevům, které jsou založeny na stejném fyzikálním principu. Když například vyndáme z lednice sklenici, za chvíli se orosí. Skla brýlí se orosí okamžitě, když vejdeme ze zimy do vytopené místnosti. Tento jev se dá vysvětlit tím, že teplý vzduch pojme více vlhkosti než studený. Při střetu teplého vzduchu se studeným povrchem skla se tento vzduch ochladí a nadbytečné množství vlhkosti, které není schopen pojmout, se vysráží ve vodu.

K tomuto jevu dochází zvláště tehdy, když se teplý vzduch v místnosti obsahující hodně vlhkosti střetne se sklem ochlazovaným studeným vzduchem venku.

V praxi tento jev nastává v koupelnách, kuchyních a ložnicích, ale také v místnostech, kde je hodně pokojových rostlin. Vysrážená voda se tvoří především v dolním okraji skleněných tabulí, kde teplý vzduch stoupající z topení nemůže díky přesazenému parapetu proudit kolem spodního okraje okna nebo při spuštěných žaluziích, které také zabraňují proudění vzduchu kolem skla okna. Jediným předpokladem, jak tomuto jevu zabránit, je správně větrat!


Chcete více informací nebo cenovou kalkulaci?

Zavolejte nám zdarma 800 201 202

Navštivte nejbližší pobočku nebo showroom zimních zahrad

Chcete si nechat nezávazně spočítat cenu?

Zavřít

Odeslat e-mail na:

Vaše jméno a příjmení *
Váš e-mail *
Váš telefon *
Vaše adresa *
Dotaz